Właśnie, dlatego że lubi się ona pogłębiać warto szukać jak najszybciej pomocy. U człowieka zdrowego jedno i drugie oko popatrzą jednocześnie na oglądany przedmiot. Ich osie widzenia ustawione są równolegle. Potem mózg nakłada te obrazy na siebie i widzimy w ten sposób jeden przedmiot. Wcześniej jednak gałki fiksują przedmiot, w przypadku zeza robi to tylko jedna z nich. W mózgu potem pojawiają się dwa obrazy jeden z oka ustawionego na wprost i drugi z oka ustawionego pod kątem. Wrażenie to jest na tyle nieprzyjemne, że osoba dotknięta zezem od razu udaje się na badania. Zupełnie inaczej jest u małego dziecka, ono nie wie, że źle widzi i do patrzenia wybiera sobie zazwyczaj jedno oko. Zez jest normalnym zjawiskiem tylko w pierwszym tygodniu życia, ma to miejsce, gdy ośrodki w mózgu nie są jeszcze wykształcone. Sytuacja ta zmienia się po 16 tygodniach. Wtedy gałki oczne zaczynają poruszać się wspólnie, zez znika. Widzenie w ten sposób, czyli jednym i drugim okiem jest nam potrzebne do oceny odległości i postrzegania głębi. Ale jeśli jedno oko zezuje to takie widzenie nie ma szans się wykształcić. W takiej sytuacji oko zezujące zostaje wyłączone z widzenia. Z biegiem czasu zez staje się coraz bardziej widoczny. W określonej sytuacji może rozwinąć się całkowita ślepota. Choroba ta bywa dziedziczna i ma źródło w komplikacjach w przebiegu ciąży i porodu. U dorosłych powodem zeza bywają zaburzenia upośledzające widzenie w jednym z oczu. Jak wspomniałem wcześniej leczenie tej dolegliwości u dziecka należy rozpocząć jak najwcześniej. W niektórych przypadkach wystarczy korekta za pomocą okularów. Czasem konieczne okazuje się zakrycie zdrowego oka, dzięki temu wymusza się prawidłowe widzenie w chorym oku. Można też zastosować krople, które zaburzą widzenie w zdrowym oku. Trzeba wykonywać pry tym ćwiczenia ort optyczne. Podjęcie terapii u dziecka w wieku do sześciu lat daje prawe sto procent szans na wyleczenie. U dorosłych natomiast konieczna bywa operacja, która skoryguje mięśnie gałki ocznej.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…