Najczęściej brak okresu w określonym terminie sprawia kobietom same problemy, jednak nie musi to być ani ciąża ani problemy ze zdrowiem. Jeśli kobieta zawsze miała regularnie miesiączki to nic dziwnego że gdy dojdzie już do spóźnienia to może ona się niepokoić. Jednak czasem jest to niepotrzebne, a jeśli chodzi o krążące plotki o powodach spóźnień okresu to większość z nich jest wyssana z palca. Pierwsza myślą jaka pojawia się u kobiet jest ciąża. Jeśli współżyliśmy seksualnie to trzeba brać ta możliwość pod uwagę, aby jak najszybciej się dowiedzieć czy jesteśmy w stanie błogosławionym należy natychmiast udać się do apteki i kupić za kilkanaście złotych test ciążowy i przeprowadzić go zgodnie ze wskazówkami na ulotce. Większość kobiet sądzi że musi mieć cykl regularny, jeśli tak nie jest to coś z ich zdrowiem jest nie tak. Lekarze twierdzą że raz w roku może dojść do opóźnienia. Wtedy nie świadczy to o jakich kol wiek problemach. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej w cyklu bezowulacyjnym, ma on miejsce wtedy gdy nie dochodzi do dojrzewania żadnej komórki jajowej. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej po 30 roku zycia. Problemy z regularnością okresu mogą się pojawić podczas stosowania rożnych diet. Dzieje się tak ponieważ w naszym organizmie za mało jest produkowana lektyna. Hormon ten reguluje nam apetyt.


Jeśli jest go za mało to nasze ciało zaczyna się oszczędzać, nasz mózgu dochodzi do wniosku że to nie jest dobry okres na ciąże i hamuje owulacje, bo po co marnować energię jeśli jest jej tak mało w tym czasie. Przyczyną zakłóceń cyklu miesiączki jest też stres. Sytuacje stresogenne wpływają bowiem na działanie całego naszego organizmu. Pojawiają się wtedy zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Dodatkowo w stresie jest większa produkcja androgenów - SA to męskie hormony płciowe, a mogą one przyczynić się właśnie do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Jełśi forsujemy często nasz organizm poprzez np. intensywne bieganie to możemy też mieć problemy z regularnym okresem. Nasz organizm musi uzupełniać spalone kalorie i minerały, dlatego muzg zatrzymuje proces miesiączkowania oszczędzając w ten sposób kalorie oraz straty żelaza. Na koniec wspomnijmy o prawidłowym cyklu miesiączkowym, zaczyna się on dojrzewania komórki jajowej. W tym czasie rośnie poziom progesteronu oraz narasta śluzówka macicy. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia o śluzówka ta złuszcza się i zostaje wydalona w postaci miesiączki.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…