ZębyZdrowy ząb jest mocno przytwierdzony do dziąseł. Dzięki temu nawet intensywnie przyłożona do niego siła nie pozwoli mu się poruszyć. Za jego stabilizację odpowiada korzeń. Ale jest kilka sytuacji, które mogą doprowadzić do utraty stabilności przez ząb. Chodzi tu o urazy, uderzenia, a także nieleczoną paradontozę. Bakterię niszczą tkankę, która otacza ząb, atakują tez kości szczeki. W efekcie tego dochodzi do jej uszkodzenia a nawet zaniku.

Zęby takie mogą się nawet wysuwać, utrudnia to jedzenie, powoduje dyskomfort. Jeśli będziemy z tym długo czekać to może sprawa zakończyć się ekstrakcją zęba. Aby ratować żab przez coraz większym wysuwaniem się, stosuje się usztywnienia w postaci szyn. Jest kilka metod, jedna to ligatura, są to specjalne druty, które wyglądem przypominają aparat ortodontyczny. Można tez zastosować spliny, czyli wygięte w łuk szyny wykonane z tworzywa sztucznego z odrobina włókna szklanego. Dzięki temu zęby przestają się chwiać. Dzięki takiemu rozwiązaniu poprawiają się też połączenia korzeni i zęba. Daje to możliwość ponownego zrośnięcia się zęba z kością szczęki. Przy instalowaniu szyny najlepszym rozwiązaniem jest połączenie zębów ruszających się z trzymającymi się sztywno. Pamiętaj o odpowiedniej higienie zębów, jest to podstawa zdrowia jamy ustnej. Używaj nie tylko pasty i szczoteczki, ale tez nici dentystycznej i środków do płukania jamy ustnej.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…