Cytologia tego typu jest uznawana za bardziej miarodajną od klasycznej. Możemy ją wykonać prywatnie, ale musimy się liczyć z kosztem ponad stu złotych. Badanie cytologiczne jest podstawą profilaktyki raka szyjki macicy. Dzięki temu można wykryć tę chorobę i ją całkowicie wyleczyć. Cytologia powinna być wykonywana przez wszystkie kobiety od 21 roku życia. Jeśli jesteś w przedziale między 21 a 29 lat to badania powinnaś wykonywać co trzy lata. Jeśli masz między 30 – 65 to wykonuj cytologie co pięć lat. W cytologii jednowarstwowej komórki na szkiełku mikroskopowym ułożone są w jednej warstwie. Dzięki temu jest łatwiej wychwycić te z nieprawidłowa budową. W cytologii klasycznej jedna komórka leży an drugiej wiec jest ona nieco trudniejsza. Ale wymaz do cytologii jednowarstwowej musi być pobrane przez ginekologa lub położna za pomocą specjalnej szczoteczki. Potem trafia ona wraz z wymazem do specjalnego pojemniczka i tak trafia do laboratorium. Jednak nawet dziś wiele gabinetów nie dysponuje takimi zestawami. Można zatem zakupić zestaw we własnym zakresie i udać się z nim do ginekologa. . Wymaz ten może być także poddany badaniu na obecność wirusa HPV który też odgrywa ważną rolę w profilaktyce raka szyjki macicy.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…