Jest to ciekawe i zagadkowe zjawisko, czasem budzące lęk. W dawnych czasach było wierzenie że jest to choroba wywoływana przez wiedźmy. W innych wierzeniach była teoria że czkawka jest wykonywana przez demony. Zjawisko to może wystąpić u każdego bez względu na płeć i wiek. Zobaczmy jaka rolę odgrywa czkawka w naszym organizmie oraz czy o czymś świadczy. Wszystko zaczyna się od podrażnienia nerwu błędnego lub przeponowego. To powoduje skurcz przepony czyli głównego mięśnia oddechowego, oddziela on klatkę piersiową od brzucha. Skutkiem tego jest nagły wdech i zamknięcie głośni. W wyniku tego powstaje nagły ruch klatki piersiowej i odgłos. Do końca nie wiadomo dlaczego mamy ten odruch, wiadomo jednak że podrażnienia które go wywołują to wilgoć, chłód, szybkie jedzenie, ostre, potrawy pikantne, gazowane napoje. Najczęściej pojawia się czkawka ostra o częstotliwości od dwóch do sześćdziesięciu razy na minutę, pojawia się nagle i samoistnie znika bez jakichkolwiek konsekwencji zdrowotnych. Ale gdy tak nie jest to można czkającą osobę przestraszyć, rozśmieszyć. Najbardziej skuteczne jest przestraszenie, nagły huk powoduje skurcz i szybkie rozluźnienie mięśni w wyniku czego czkawka potrafi ustąpić. Warto też spróbować łaskotania pod pachami. Innym sposobem jest wypicie szklanki wody jednym tchem.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…