Aby złamanie mogło się prawidłowo zagoić to trzeba daną kość usztywnić. Chodzi o to by odłamki kostne stale się ze sobą stykały. Zapewni to prawidłowe zrośnięcie oraz umożliwi ograniczenie bólu. Dzięki usztywnieniu można tez korzystać z kończyny mimo urazu. Usztywnienie sprzyja też gojeniu naderwanych wiązadeł. Tradycyjnie usztywnienie to odbywa się za pomocą gipsu. Ale trzeba go umieć odpowiednio założyć, nie jest to takie proste jak by mogło się wydawać. W przeciwnym wypadku może dojść do powikłań takich jak martwica, niedowład, może się też okazać, że kość będzie trzeba znowu złamać i użyć gipsu na nowo. Gips ma wiele minusów, dlatego tez od jakieś czasu szuka się owych rozwiązań i je promuje. Jednym z nich jest usztywnienie z włókna szklanego, które jest nasączone żywicą poliuretanową. Są to opaski, które pod wpływem wody zmieniają swe właściwości i twardnieją. Całkowita twardość jest uzyskiwana po 30 minutach, dla porównania na pełną twardość gipsu czeka się nawet dobę. Dodatkowo takie usztywnienie jest lżejsze i bardziej odporne na wodę. Materiał ten przepuszcza tez powietrze, lepsza jest tez przenikalność dla promieni rentgenowskich. Umożliwia to kontrolę przy skomplikowanych złamaniach. W pierwszej fazie zrostu kończyna musi być unieruchomiona całkowicie. Dopiero w miarę postępu można zamienić gips na opatrunek syntetyczny.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…