Subtelne rozgałęzienia włókien nerwowych wegetatywnych docierają do wszystkich tkanek, do wszystkich zakamarków ciała. Rozszerzając lub zwężając naczynia krwionośne regulują one dopływ krwi do poszczególnych narządów, a włókna, zwane odżywczymi, podtrzymują przemianę materii i procesy życiowe komórek. Podobnie i hormony wraz z krwią docierają wszędzie, wywierając swe działanie na wszystkie tkanki. Ta ogromna" zależność procesów życiowych naszego organizmu od ośrodkowego układu nerwowego sprawia, że nieuniknione z biegiem czasu starzenie się układu nerwowego musi prowadzić do stopniowego pogorszenia warunków życiowych wszystkich komórek i tkanek, z chwilą zaś obumarcia mózgu i rdzenia ustaje oddychanie oraz krążenie krwi i cały organizm kończy życie. Starzenie się układu nerwowego, to czynnik stanowiący główną przyczynę fizjologicznego starzenia się naszego ciała. Ale nie jest to czynnik jedyny. Ścieśnienie komórek w niektórych tkankach i przyleganie ich do siebie bardzo pogarsza warunki odżywiania i oczyszczania się komórek. W niektórych tkankach komórki specjalizują się w produkcji pewnych substancji, które spełniają dużą rolę w organizmie. Ta tzw. metaplazma, leżąc poza samymi komórkami i otaczając je, również upośledza ich procesy życiowe. A i „kanalizacja" nieraz szwankuje. Są w naszym ciele takie tkanki, do których krew w ogóle nie dochodzi, gdyż nie zawierają one naczyń włosowatych. Wymiana substancji odbywa się tu drogą dyfuzji, czyli przenikania cieczy. Są to, oczywiście, gorsze warunki i w takich tkankach szybciej wystąpi zwyrodnienie — I u należą np. chrząstki, ścięgna, soczewka i rogówka oczna, wewnętrzna błona dużych tętnic. Istotnie — starzenie się tych tkanek najwcześniej daje się nam we znaki: przypomnijmy sobie tylko dolegliwości stawowe wieku podeszłego, a także kłopoty z okularami, które trzeba wkładać do czytania nieraz już wkrótce po czterdziestce. Samo zatrzymanie wzrostu, konieczne dla zachowania prawidłowej wielkości, kształtu i funkcji ciała, już kładzie kres bujnemu rozmnażaniu się komórek, a hamowanie ich podziału to, jak już wiemy, wyrok powolnego starzenia się i śmierci.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…