Pod tą tajemniczą nazwa przydatków kryją się jajowody i jajniki. Ze względu na swa budowę jeśli stan zapalny ogarnie jedno z nich to zaraz przenosi się na drugie. Najczęściej z zapaleniem przydatków zmagają się młode, aktywne seksualnie kobiety i dziewczęta która mają kontakt z wieloma partnerami. Zapalenie występuje rzadko u kobiet stosujących terapie hormonalną, rzadko chorują dziewczęta przed pokwitaniem oraz kobiety po menopauzie. Hormony zagęszczają śluz szyjkowy, co zmniejsza możliwość wtargnięcia do jamy macicy i jajowodów bakterii mogących wywołać stan zapalny. Najczęściej winne są pałeczki okrężnicy które bytują w jelicie grubym i przenoszone są drogą płciową. W większości przypadków bakterie docierają do jajowodów i jajników poprzez pochwę i macicę. W innych przypadkach (10%) choroba roznosi się przez krew. Po prostu bakterie z chorego zęba, migdałków czy zatok mogą się przenieść do krwi i wraz z nią do przydatków. Zapalenie przydatków poznamy po bolesnym skurczu brzucha. Czasem stanowi temu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Kobieta ma też ogólnie złe samopoczucie i mogą wystąpić wymioty. Może pojawić się tez nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Lekarz robi badanie USG i zleca badania laboratoryjne które maja wykryć winowajcę. Podstawa leczenia w tym przypadku jest podawanie antybiotyku przez 7 do 10 dni. Dzięki temu zostaje zwalczony stan zapalny. Można tez zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne o jednoczesnym działaniu przeciwbólowym. Kobietom zaleca się tez przebywanie w łóżku i stosowanie lekko strawnej diety. Nieleczone lub niedoleczone zapalenie może przejść w stan przewlekły. Pojawi się czas bezobjawowy po czym choroba powraca. Stanowi takiemu sprzyja ogólne osłabienie organizmu albo kąpiel w basenie lub morzu. Pojawiają się też stany podgorączkowe, klujące bóle w dole brzucha szczególnie podczas seksu i miesiączki. Nie leczenie prowadzi do zrostów około jajowodowych. Pojawiają się wzdęcia i uczucie pełności. . Z czasem może dojść do niepłodności, ciąży pozamacicznej i utrwalenia tyłozgięcia macicy. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie pozwala uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…