Woskowina, która pojawia się w naszych uszach to zjawisko normalne. Jest niezbędna i chroni ona skórę w przewodzie słuchowym i błonę bębenkową. Ma różne kolory od jasnomiodowej do brunatnej, a także różną konsystencję – lepką, wilgotną albo suchą. Woskowina potocznie miód to wydzielina gruczołów łojowych i woskowinowych oraz fragmentów złuszczonego naskórka wyściełającego przewód słuchowy. Jeśli nasze uszy są zdrowe to powinny oczyszczać się same, a my nie powinniśmy usuwać woskowiny.

Jeśli nadmiernie czyścisz swoje uszy i głęboko wsadzasz patyczek podczas czyszczenia to bardzo źle. W ten sposób sam prowokujesz swój organizm do wzmożonej produkcji woskowiny. A to może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się wydzieliny a w konsekwencji zatykania uszu. Może być tak, że źle czyścisz swoje uszy, ponieważ zamiast usuwać woskowinę to wpychasz ją głębiej. A dodatkowo poprzez wpychanie patyczka głęboko do ucha możesz uszkodzić sobie skórę lub błonę bębenkową. Prawidłowa higiena tej części ciała to zwykła woda i mydło. A patyczki powinny służyć tylko do oczyszczania małżowiny usznej tylko do ujścia przewodu słuchowego. Jeśli w twoich uszach pojawi się szum, zaburzenia słuchu, uczucie zalegania wody w uszach, a nawet czasem ból to może to świadczyć o tym, że masz zaczopowane uczy. Można spróbować usunąć czop samemu kupując w aptece krople lub aerozol, które rozmiękczają woskowinę. Gdy to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu trzeba udać się do laryngologa. Wówczas laryngolog przeprowadzi płukanie ucha – polega ono na wprowadzeniu do ucha letniej wody o temperaturze ok. 37 stop. Celsjusza pod niedużym ciśnieniem. Takie płukanie ucha jest bezbolesne a jedyne co można odczuwać to delikatne łaskotanie. Jeśli natomiast laryngolog podejrzewa jednocześnie zapalenie ucha lub perforację błony bębenkowej to woskowinę usuwa specjalnym haczykiem lub odsysa ssakiem. Ale takie usuwanie też nie jest na ogół bolesne.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…