Nie wszystkim paniom seks kojarzy się z przyjemnością czy rozkoszą. Zbliżenie seksualnie nie sprawia radości a ból i dyskomfort. Niekiedy jest tak że ból pojawia się od samego początku inicjacji seksualnej. Kiedy indziej dolegliwości pojawiają się po latach udanego pożycia. Czasami pomoże czułość partnera, ale bywa też tak, że niezbędna jest pomoc lekarza. Jednym z powodów nieprzyjemnych dolegliwości może być budowa anatomiczna.

Ból podczas stosunku może być spowodowany za wąską, za krótką pochwą, lub znajdującej się w niej przegrody, czy mało elastycznej błony dziewiczej. Wówczas niezbędna jest wizyta u ginekologa, który może usunąć błonę dziewiczą i przegrodę. Ale także doradzić w jakich pozycjach należy się kochać w przypadku za krótkiej lub za wąskiej pochwy, aby ból nie dokuczał podczas inicjacji seksualnej. Kolejną przyczyną bólu podczas zbliżenia może być zbyt intensywne życie seksualne. Jeśli często uprawiamy seks to zmienia się pH miejsc intymnych, co zaburza równowagę flory bakteryjnej pochwy i jej okolic, a także zmniejszenie się bakterii kwasu mlekowego. Następstwem zbyt burzliwego życia intymnego są otarcia błony śluzowej pochwy. By nie dopuścić do takiej sytuacji można zażywać profilaktycznie probiotyki ginekologiczne doustne lub dopochwowe, a także środki nawilżające. Kolejną przyczyną bólu podczas seksu może być suchość pochwy. Suchość pochwy jest odczuwana po połogu, ale przyczyną jej złego nawilżenia może być również za krótka gra wstępna, czy stosowanie doustnej antykoncepcji. Jednak najczęstszą przyczyną suchości pochwy jest okres menopauzy. Dlatego nie krępuj się powiedzieć o tym ginekologowi.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…