Zapalenie płóc

Wyróżniamy kila rodzajów tego schorzenia. Najczęściej jednak występuje odoskrzelowe zapalenie płuc. Rozpoznajemy je po tym, że szerzy się od oskrzeli, zajmując początkowo blisko położone fragmenty tkanki płucnej. Najczęściej zapalenie to wywoływane jest przez paciorkowce, gronkowce oraz pałeczki zapalenia płuc. Natomiast jełki chodzi o śródmiąższowe zapalenie płuc, to najczęściej występuje ono u dzieci, wywoływane jest przez wirusy i drobnoustroje atypowe.

Jednak przebieg choroby jest w jednym i drugim rodzaju podobny i lekarz nie powinien mieć problemów z postawieniem prawidłowej diagnozy. Chorzy uskarżają się na ból w piersiach, gorączka ma najczęściej więcej niż 39 stopni, pojawia się osłabienie, pocenie oraz duszność. Jednak czasem może tez dojść do zapalenia płuc o nieco innym, rzadszym przebiegu. Tworzą się wtedy liczne ropnie w obrębie tkanki płucnej. W takiej sytuacji mamy do czynienia z bólem miejscowym. Szybko narasta niewydolność oddechowa, wyniku tego może nawet dojść do zgonu. Z tym rodzajem choroby mamy najczęściej do czynienia u osób starszych lub o znacznie obniżonej odporności. Chorobę potwierdza badanie przedmiotowe, pomocne jest przede wszystkim osłuchiwanie chorego, lekarz stwierdza zmiany nad płucami. Ważne jest tez RTG klatki piersiowej i bronchoskopia. Leczenie choroby zależy od kilku czynników. Jeśli osoba była dotychczas zdrowa, jest silna i ma gorączkę nieprzekraczająca 40 stopni to może ona być leczona w warunkach domowych. Stosuje się wtedy antybiotyk i leki wspomagające. O skuteczności tej terapii mówi spadek temperatury. Spadku temperatury oczekuje się już po trzech dniach leczenia. Gdy brak jest poprawy to trzeba zmienić antybiotyk. Gdy po kolejnych trzech dniach nie będzie efektu to chorego trzeba skierować do szpitala. Leczenie szpitalne jest stosowane także przy osobach starszych, pacjentach z przewlekłymi chorobami i małe dzieci. W szpitalu wykonywany jest posiew wydzieliny oskrzelowej, co pozwala na identyfikację patogenu. Podczas leczenia stosuje się antybiotyk o jak najszerszym spektrum działania. Jeśli leczenie nie przynosi skuteczności to władcza się antybiotyk specyficzny dla danego patogenu. Zakażenie układu oddechowego można wyleczyć za pomocą baniek. Metoda ta stymuluje naturalne siły obronne naszego organizmu, zwiększa się tez produkcja przeciwciał.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy. do 10000 zł na 24 miesiąceCzytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…