Przerost prostaty czyli gruczołu krokowego dotyczy mężczyzn. Przez gruczoł ten przebiega cewka moczowa, więc każda w nim zmiana chorobowa może dawać problem z oddawaniem moczu. U małego chłopca prostata jest wielkości ziarna grochu. Z upływem lat powiększa się i w wieku 30 lat ma wielkość kasztana. Gdy mężczyzna jest w wieku 45-50 lat gruczoł krokowy nadal się powiększa i może osiągnąć wielkość nawet dużego jabłka. Dotychczasowa wiedza na temat przerostu prostaty jest nadal niewystarczająca.

Jest to duży problem z racji tego, iż obecnie nie można liczyć na wynalezienie skutecznego leku chroniącego mężczyznę przed tym procesem zmian. A badania pokazują, że połowa mężczyzn po 60 roku życia ma przerośnięty gruczoł krokowy, ale tylko u 1/3 z nich towarzyszą temu dolegliwości. Obecnie zostało ustalone, że rozrost prostaty stymulowany jest przez trzy właściwość. Pierwsza to wiek, im mężczyzna starszy tym ryzyko przerostu prostaty jest większe. Po drugie hormony, ponieważ prostata to gruczoł zależny od testosteronu, który produkowany jest przede wszystkim w jądrach. Po trzecie sposób odzywania i tryb życia. Jedzenie w nadmiarze mięsa oraz tłuszczów zwierzęcy, a także braku w diecie warzyw i owoców, a do tego dochodzący stres, nadużywanie używek (alkohol, papierosy) są sprzymierzeńcem przerostu gruczołu krokowego. Podczas łagodnego przerostu gruczołu krokowego nie dochodzi do przekształceń w budowie komórek, ale zmieniają się proporcje tkanek. Wówczas zwiększa się ilość tkanki o typie gruczołowatym i rozrasta się ona w wewnątrz uciskając cewkę moczowa i na zewnątrz uciskając torebkę. Podczas ciągłego rozrostu tkanki gruczołowate od zewnątrz potrafią wcisnąć się do pęcherza moczowego i do cewki, ponieważ torba jest mało elastyczna.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…