boreliozaBorelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Wywołują ją krętki Borrelia tj. bakterie spokrewnione z tymi, które wywołują trąd i kiłę.

Do zakażenia dochodzi wtedy, kiedy zakażony kleszcz wbije się w naszą skórę i „zwymiotuje" wpuszczając w nasz organizm bakterie. Jednym z charakterystycznych objawów choroby jest tzw. rumień wędrujący, rozchodząc się koliście od miejsca ukąszenia. We wczesnej fazie choroby zakażony może odczuwać bóle mięśni, głowy, stawów oraz ogóle osłabienie i rozbicie. Choroba nie leczona przechodzi w stadium przewlekłej, gdyż bakterie atakują układ nerwowy, stawy, mięśnie – praktycznie każdy organ w ciele zakażonego. Na tym etapie często bywa mylona ze stwardnieniem rozsianym, schizofrenią, padaczką lub alzhaimerem. Na zachorowanie narażeni są wszyscy, ponieważ kleszcze szybko się rozprzestrzeniają i znajdują się w parkach, trawnikach, lasach, łąkach. Chronić się przed chorobą można stosując różnego rodzaju preparaty odstraszające kleszcze. Do lasu koniecznie zakładaj ubrania zakrywające ciało i coś na głowę. Po powrocie do domu najlepiej od razu wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć ciało. Jeśli jednak kleszcz się wbił w naszą skórę trzeba go jak najszybciej usunąć i obserwować miejsce po jego ukąszeniu. Jeśli pojawi się rumień natychmiast udaj się do lekarza, gdyż podanie antybiotyku na tym etapie leczy ponad 90% zakażeń.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…