stres chorobyWiele osób na lęk i stres reaguje np. bólem brzucha. Odczuwa bolesne skurcze żołądka i traci apetyt. Kiedy stres trwa dłuższy czas, nasz żołądek naprawdę zaczyna chorować, bo stres zwiększa ilość kwasów żołądkowych.

Kwas ten działa na ścianki pustego żołądka podrażniając go i może prowadzić nawet do nadżerek. Nasze serce również odczuwa skutki stresu. Wówczas bije ono szybciej, zwężają się naczynia krwionośne i podnosi ciśnienie krwi. Nasze serce pracuje szybciej a do tego potrzebuje więcej tlenu, którego zwężone naczynia krwionośne nie mogą mu dostarczyć. W takiej sytuacji mogą pojawić się napadowe zakłócenia rytmu serca, czego konsekwencją może być choroba wieńcowa. Stres może być również winny skokom naszej wagi. Jedni w czasie stresu zajadają się na potęga a inni wręcz odwrotnie nie mogą na niego patrzeć. Pamiętajmy, że tak samo szkodliwa jest otyłość jak i niedożywienie. Silne urazy psychiczne takie jak lęk, gnie czy zmartwienie mogą być przyczyną nadczynności tarczycy. Pobudzają ją, zwiększają jej aktywność i wytwarzanie hormonu tarczycowego. Objawy nadczynności tarczycy to drżenie rąk, potliwość, kołatanie serca, biegunka, uczucie gorąca, pobudliwość nerwowa czy uczucie gorąca.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…