haluksyHaluks po łacinie to duży palec. Potocznie jednak haluksami nazywamy deformację stopy, w której paluch pochyla się w stronę palców i lekko obraca w ich kierunku, a pierwsza kość śródstopia odchyla się na bok i lekko obraca na zewnątrz.

Kości w stopie nie są zrośnięte, tylko leżą w niej „luźno” połączone więzadłami, a za jej właściwe ustawienie odpowiadają mięśnie, za których pracę odpowiadają nerwy. Jeśli napięcie mięśni nie jest prawidłowe z czasem stopy ulegają deformacji. Zachwianie pracy może być spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi. Ale także na stan nerwów mogą wpływać zmiany hormonalne. Jednak skłonność do deformacji stopy może mieć również podłoże genetyczne. Haluksy rozwijają się powoli i na początku nie są zauważalne. Pierwsze sygnały możemy zauważyć, gdy zakładamy buty które dotąd były super wygodne a nagle, czujemy jak nas uciskają. Później pojawia się ból, zaczerwienie skóry i już widoczne, rosnące uwypuklenie nad stawem śródstopno-paliczkowym palucha. Z haluksami najpierw powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien nas zbadać i w razie wykrycia choroby np. cukrzycy powinien podjąć odpowiednie leczenie. Następnie udajemy się do ortopedy lub chirurga, najlepiej już z RTG stopy. Wyleczenie haluksów jest możliwe tylko za pomocą skalpela, ale także poprzez leczenie ewentualnej choroby ogólnoustrojowej, która odpowiada za rozchwianie nerwowo-mięśniowe.  

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…