kilaMimo skutecznych metod leczenia, na świecie notuje się coraz więcej przypadków zachorowania na tę chorobę.

Objawem tej choroby jest pojedyncze, nie bolesne sączące się owrzodzenie na narządach płciowych w okolicy odbytu lub w ustach. Może ono tez pojawić się w ustach. Najczęściej towarzyszy mu powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. W naszym kraju każdego roku jest odnotowywanych kilkaset przypadków zachorowań., z tym że może ich być znacznie więcej. Są przypadki że nie mamy doczynienia z normalnymi objawami i przebiegiem. Może ona prawie nie dawać objawów, owrzodzeń może być więcej i w innych miejscach np. na szyjce macicy. Często wczesny obaw zostaje nierozpoznany nawet przez miesiące od zakażenia. Do lekarza zgłaszamy się dopiero z powodu wysypki naskórnej albo silnych buli mięśni czy głowy. Są też takie przypadki że objawem jest plackowate łysienie. Jeśli nie skojarzymy tych objawów i nie powiążemy ich ze współżyciem to przechodzi ona w fazę utajoną. Kiła jest bardzo niebezpieczna, przybywając w ukryciu niszczy nieodwracanie zastawki serca i inne narządy, osłabia aortę i zakaża innych. W późniejszej fazie na kościach, stawach tworzą się kilaki czyli zapalne narośla.  

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…