zadlawienieZadławienie to stan, który prowadzi do zagrożenia życia, ponieważ dochodzi do niedrożności dróg oddechowych.

Gdy poszkodowanym jest dorosły i objawem zadławienia jest kaszel, to niech nie przestaje, nie rób nic więcej. Jeśli doszło do zablokowania dróg oddechowych, nie ma kaszlu i poszkodowany jest przytomny to stań za nim. Połóż jedną dłoń pod jego mostkiem i pochyl go nieco do przodu. Potem energicznie uderz go pięć razy między łopatkami. Jeśli to nie pomoże to stań za poszkodowanym i obejmij go rękami na wysokości nadbrzusza. Potem, pochyl do przodu. Następnie zaciśnij pięść i przyłóż między mostkiem a pępkiem. Potem druga ręka chwyć za pieść i pociągnij energicznie do środka i ku górze. Czynność te także powtarzamy pięć razy. Dzieci poniżej roku życia na zadławienie reagują najczęściej kaszlem. Jeśli kaszel nie przynosi efektu to ułóż dziecko na przedramieniu z głową skierowana w dół. Chwyć dziecko za żuchwę i uderz pięć razy dziecko miedzy łopatki. Starsze dziecko przy za Dławieniu stara się odkrztusić zalegający pokarm lub małą zabawkę. Jeśli dziecko kaszle zachęcaj je by nadal kaszlało. Kolejne kroki powinny być takie sąme jak u osoby dorosłej. Jeśli pomoc nie przynosi żadnego efektu trzeba wezwać karetkę. Jeśli dziecko straci przytomność trzeba zacząć reanimację. 

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…