wakacyjne dolegliqwosciChwila zapomnianego relaksu może nas drogo kosztować. Niektórym osobom po opalaniu opalenizna blaknie a na nosie pozostają ciemne plamy. Powstają one pod wpływem promieni UVA.

Aby się ich pozbyć należy użyć jakiegoś preparatu z kwasem foljowym i hydrochinonem. Dzięki temu zahamujemy i spowolnimy syntezę melaniny. Pomoże też zażywanie sporych dawek witaminy A i C. Wskazane są też kremy z kwasami owocowymi. Jeśli nic nie pomaga to trzeba się udać do dermatologa. Może się okazać że wystarczy peeling lub dermabrazja. W drastycznych przypadkach można zastosować zabieg polegający na zblokowaniu enzymu kluczowego przy wytwarzaniu melaniny. Częstą wakacyjną przypadłością jest wysypka nabyta w skutek kąpieli. Jeśli doszło do niej po pływaniu w morzu to przyczyna mogą być sinice. Są to bakterie a nie glony. Gdy nasza skóra będzie miała z nimi kontakt to może pojawić się wysypka lub pęcherze. Mogą one też spowodować zapalenie spojówek i gałki ocznej. Toksyny które są wydzielane przez sinice mogą spowodować także problemy z oddychaniem, mdłości, biegunkę, wymioty, bóle brzucha. Działają one negatywnie na wątrobę i układ nerwowy. Po kąpieli w wodzie gdzie były te bakterie trzeba szybko umyć dokładnie całe ciało, nie zapomnij o włosach. Wśród kobiet wakacyjną dolegliwością może być HPV. Ale z pośród setek odmian wirusa tylko kilka wywołuje dolegliwości. Dwa z nich mogą spowodować raka szyjki macicy. Jeśli mamy jakieś podejrzenia to musimy wykonać cytologię oraz test genetyczny PCR. Letnim przekleństwem są też kleszcze. Jeśli pojawi nam się czerwony okrąg np. na udzie to możemy podejrzewać że to sprawka tego pajęczaka. Taki objaw wskazuje na boreliozę, dlatego jak najszybciej trzeba się udać do lekarza by uniknąć groźnych powikłań. Lekarz zbada przeciwciała i płyn mózgowo rdzeniowego. W leczeniu stosuje się antybiotyki. Podczas wakacji można tez nabawić się grzybicy, wtedy skóra między palcami stóp swędzi łuszczy się i schodzi. Z pomocą przyjdzie nam dermatolog. Powinien on wykonać badanie naskórka zebranego z naszych stóp. Zaleci on nam jakiś krem czy też piankę, ważne przy leczeniu grzybicy jest to by jego nie przerywać bo choroba powróci. W lecie jest pełno jagód, ale uwaga ponieważ możemy zarazić się bąblowcem, szczególnie gdy jemy owoce prosto z krzaka bez mycia. Choroba ta ostatnio rozwinęła się bardzo silnie, notuje się coraz więcej zachorowań. Larwy bąblowca nie występują tylko w lesie a mogą być wszędzie, np. w przydomowym ogródku. Dlatego myjmy warzywa i owoce pod bieżącą woda. 

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…