Osoba która aktualnie sprząta wdycha do swych płuc kilkaset razy więcej brudnego pyłu iż osoba znajdującą się w drugim końcu tego samego pokoju. Najbardziej niebezpieczne są takie zajęcia jak trzepanie czy wycieranie kurzu. W momencie sprzątania z każdym wdechem osoba która to robi wdycha do płuc kilkadziesiąt tysięcy drobinek kurzu.

A wśród nich znajduje się 700 mln różnych cząsteczek. W kurzu mogą znajdować się wirusy, roztocza, grzyby. Pierwszą barierą dla brudu znajdującego się w powietrzu jest nasz nos. Zatrzyma on część tego syfu jednak nie wszystko. Dorze on wgłęb oskrzeli, następnie organizm nasz wywołuje odruch kaszlu po to by pozbyć się części zanieczyszczeń. Zakurzone pomieszczenie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na astmę, choroby oskrzeli oraz płuc. W takim wypadku warto zastanowić się jak sprzątać by nawdychać się jak najmniej kurzu? Warto przed sprzątaniem zadbałby w naszym domu było jak najmniej rzeczy które gromadzą kurz. Są w śród nich obrusy, serwety, suszone kwiaty. Specjaliści ostrzegają też przed stosowaniem odświeżaczy powietrza o zapachu cytrynowym i sosnowym gdyż łatwo łączą się one z powietrzem a takie połączenie jest lepiej przyswajane przez nasz organizm. Jeśli mamy do sprzątnięcia miejsce w którym dawno nie byliśmy to może być ono bardzo zakurzone. W takim przypadku najlepiej sprzątać w maseczce która zatrzyma kurz. Jeśli sprzątamy w domu to warto robić to przy szeroko otwartym oknie by jak najwięcej brudu uleciało wraz z powietrzem na zewnątrz. Okna nie zamykajmy od razu po sprzątaniu, niech zostanie otwarte jeszcze przez co najmniej 15 minut. Sprzątanie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup, szczególnie odcinek lędźwiowy. Dzieje się tak ponieważ na pięciu lędźwiowych kręgach spoczywa ciężar górnej połowy ciała. <a href=\"http://djwojtek.com.pl/category/zdrowie-i-choroby/\">Nasz kręgosłup</a> w ciągu normalnego dnia zgina się blisko 400 razy. Każdy taki ruch powoduje przemieszczenie się kręgów do tyłu. By nasz kręgosłup jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji to każde takie schylenie powinno być odreagowane przez odpowiedni wyprost. Przy odkurzaniu możemy ograniczyć obciążenie kręgosłupa poprzez zastosowanie rury teleskopowej którą możemy dostosować do naszego wzrostu. Jeśli szorujemy czy wannę czy brodzik to nie pochylajmy się nad nimi przez długie minuty bo to bardzo obciąża kręgosłup. Robiąc te czynności klęczmy! Jeśli mamy zamiar podnieść coś ciężkiego to nie schylajmy się na wyprostowanych nogach. Nogi musza być ugięte w kolanach a plecy wyprostowane. Gdy już podnosimy to przedmiot powinien znajdować się jak najbiżej ciała by nie pochylał nas do przodu.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…