O zatokach myślimy najczęściej jak pojawiają się już z nimi problemy. Mało, kto dba o nie wcześniej. Powietrze wdychane przez nos jest ogrzewane i oczyszczane przez nasze zatoki. Wychwytywane są zanieczyszczenia i drobnoustroje, które zostają uwięzione w śluzie. Jest on produkowany bez przerwy, zatem wydzielina ta musi być usuwana. W zatokach panują dobre warunki do rozwoju bakterii, ale nasz układ immunologiczny nie dopuszcza do ich nadmiernego rozwoju. Sytuacja się zmienia, gdy nasz organizm jest osłabiony. Bakterie niekontrolowanie zaczynają się namnażać, powodują stan zapalny, obrzęki i nadprodukcję wydzieliny. Sytuacja może doprowadzić do jej zatkania i nasilenia stanu zapalnego. Najczęściej winne są bakterie, rzadziej grzyby i wirusy. Jeśli dojdzie do ostrego zapalenia i nie będzie ono właściwie leczone to może z czasem dojść do zapalenia przewlekłego. Objawia się to częstym zatykaniem nosa i niemijającym katarem. W profilaktyce niezmiernie ważne jest właściwe usuwanie wydzieliny z nosa. Zimą można też nawilżać jamę nosową roztworem soli.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…