To właśnie teraz budzą się one ze snu, wystarczy, że temperatura będzie wyższa niż 7 stopni. Wcale nie musimy iść do lasu by dopadł nas kleszcz. Chirurgia jednego dnia jest stosowana w wielu krajach od kilkudziesięciu lat. W naszym kraju też już oferuje się całkiem spora ilość zabiegów w ramach chirurgii jednego dnia. W chwili obecnej najbardziej popularne są zabiegi z zakresu ortopedii, urologii ale też okulistyki i ginekologii.

Zaczyna coraz częściej być wykonywane 30 minutowe zabiegi kręgosłupowe za pomocą endoskopu oraz operację stawu kolanowego. Do tego typu operacji zalicza się także laserowe usuwanie kamieni nerkowych i wyłuszczenie prostaty. Nie będę wymieniał zabiegów okulistycznych bo one są bardzo specyficzne. Coraz więcej jest też schorzeń ginekologicznych leczonych tą metodą Wszystko dzięki histeroskopii. Za pomocą tej metody można wykonać wyłyżeczkowanie jamy macicy, usunąć zrosty czy polipy. Przy zabiegach tego typu często jest tak że szpital możemy opuścić nawet tego samego dnia co był przeprowadzany zabieg. Na zabieg nie trzeba się jakość specjalnie przygotowywać, wszystko co potrzeba zrobić powinno być nam zapisane przez lekarza który nas kieruje na zabieg. Udowodniono ze po zabiegu pacjent szybciej dochodzi do siebie w domu niż w szpitalu. Dłuższa nieobecność może komplikować sytuację w pracy. Rany po zabiegu w ramach chirurgii jednego dnia są niewielkie i najczęściej nie ma po nich znaku.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…