Język podobnie jak oko dla wielu lekarzy jest lustrem, w którym widać cały nasz organizm. W medycynie wschodniej badanie jeżyka jest obok badania pulsu najważniejszym elementem w leczeniu. W medycynie wschodniej i to nie tylko chińskiej wyróżnia się tak zwane kwiaty, czyli oczy, uszy, nos i wargi. Główne organy wewnętrzne w stadium embrionalnym rozwijają się w pobliżu języka. Dlatego tez stan narządów pokazuje nam, w jakim stadium są dane organy naszego ciała. Ponieważ zawiązki języka wykształcają się między pierwotną jamą ustną a pierwotnym sercem, dlatego tez język jest określany, jako kwiat serca we wschodniej medycynie. Jednak wielu specjalistów się zastanawia jak to możliwe, że za pomocą jeżyka można tak trafnie diagnozować. Można to robić dzięki jego budowie, ponieważ jest on bogato unaczyniony. Na jego powierzchni znajdują się skupiska pokrytych specjalnym nabłonkiem brodawek, które są wrażliwe na wszelakie zmiany zachodzące w naszym organizmie. Poprzez język można ocenić nie tylko stan zdrowia pacjenta, ale także jego dynamikę, czyli poprawę lub pogorszenie kondycji. Zastanówmy się jak wygląda język zdrowego człowieka. Kolor jego powinien być jasnoczerwony lub lekko różowy, jędrny o powierzchni błyszczącej i wilgotnej. Powinien on być bardzo elastyczny i mieć sporą ruchomość. Jeśli wygląd jego jest świeży to mówi nam o dobrym krążeniu, co z kolei świadczy o dobrym przepływie krwi. Jeśli nasz język nie wygląda za dobrze to można stosować tak zwane płukanki. Ale to nie wszystko, ponieważ ważna też jest dieta i odpowiednia higiena. Napar z rumianku złagodzi ból, szałwia działa ściągająco, płukanki powinny się opierać na tych ziołach. Możliwe jest też czyszczenie powierzchni języka za pomocą specjalnych szczoteczek. Niektórzy twierdzą, że można codziennie to robić, a co mówią specjaliści? Że nie ma żadnych przeciwwskazań. Język można podzielić na specjalne strefy, które będą mówiły o poszczególnych narządach naszego ciała. Podczas badania bierze się pod uwagę nie tylko strukturę miąższu, ale i jego wielkość, kształt i barwę. W ten sposób rozpoznaje się choroby przelękłe takie jak nieżyt żołądka czy zaburzenia w pracy wątroby. Jeśli zamierzasz przeprowadzić badanie języka w u specjalisty medycyny wschodniej w godzinach popołudniowych to minimum na dwie godziny wcześniej trzeba nic nie pić i nic nie jeść. Podczas badania języka lekarz zwraca też uwagę na osobowość pacjenta. Tak, że stan jamy ustnej powie nam tez sporo o naszej osobowości.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…