Podstawową komórką specjalistyczną opieki psychiatrycznej zamkniętej jest szpital psychiatryczny albo klinika psychiatryczna. Ogólne zadania szpitala są identyczne jak każdego innego szpitala specjalistycznego lub wielospecjalistycznego: diagnostyczne, terapeutyczne i wstępnie resocjalizacyjne. Współczesne polskie szpitalnictwo psychiatryczne dysponuje nowoczesną bazą diagnostyczną. Szpitale te są przygotowane do prowadzenia terapii biologicznej, psychoterapii i rehabilitacji. Większość polskich szpitali psychiatrycznych to szpitale o dużej liczbie łóżek. Współczesne dążenia w rozbudowie szpitali idą w kierunku budowy szpitali na 350 łóżek i oddziałów psychiatrycznych na 120 łóżek przy szpitalach ogólnych. Oddziały szpitali psychiatrycznych w większości przypadków pracują na zasadach subrejonizacji, której istota polega na świadczeniu usług leczniczych oddziału dla ludności określonego rejonu oraz na integracji funkcji oddziału z działalnością form otwartych i pośrednich lecznictwa danego subrejonu. Oddziały psychiatryczne przy szpitalach ogólnych i innych zakładach opieki zdrowotnej są nowoczesną formą organizacyjną lecznictwa zamkniętego i stanowią przykład dobrego zintegrowania lecznictwa psychiatrycznego z innymi specjalnościami medycyny klinicznej. W 1974 roku było w Polsce 15 takich oddziałów, dysponujących około 1000 łóżek. W Polsce istnieje 13 klinik psychiatrycznych akademii medycznych, przy czym 6 klinik działa na bazie szpitala psychiatrycznego. Klinikom psychiatrycznym przypada węzłowe znaczenie w wykonywaniu regionalnego nadzoru specjalistycznego oraz podstawowego szkolenia lekarzy psychiatrów. Zajęcia dydaktyczne ze studentami medycyny i prowadzenie badań naukowych w dziedzinie psychiatrii to dalsze zadania klinik psychiatrycznych.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…