Głównym objawem tej przypadłości jest ból na przebiegu ścięgna piętowego przez łydkę i w okolicy piety. Gdzie przyczepione jest do kość? Ból nasila się przy chodzeniu a szczególnie przy wchodzeniu po schodach. Skóra nad ścięgnem może być obrzęknięta, zaczerwieniona i rozgrzana. Rano ścięgno może być tkliwe i sztywne, ustąpi to po rozchodzeniu. Czasem przy napinaniu mięśni łydki można usłyszeć trzask lub tarcie poruszających się ścięgien. Jeśli chodzi o przyczyny to zapalenie pojawiające się u osób młodych ma miejsce przy zwiększonym wysiłku lub dłuższym treningu. Nie bez znaczenia jest prawidłowa rozgrzewka mięśni łydki przed przystąpieniem do intensywnego treningu. U osób starszych zapalenie to jest najczęściej związane z wystąpieniem tak zwanych ostróg piętowych. Czasem też w samym ścięgnie dochodzi do powstania ognisk zapalnych. Do zaplenia może też dojść po urazie lub w wyniku zakażenia. Rozpoznanie to przede wszystkim leczenie pacjenta. Czasem, gdy lekarz rozpoznaje naderwanie ścięgna zleca badanie USG lub rezonansem magnetycznym. Zwykłe prześwietlenie nie koniecznie uszkodzenie. W leczeniu stosuje się okłady z lodu kilka razy dziennie przez dwadzieścia minut. Ważny też jest odpoczynek, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne i czasowe usztywnienie. Bardzo dobre efekty może przynieść fizykoterapia. Jeśli w wyniku tych wszystkich czynności objawy nie ustępują to trzeba wraz z lekarzem rozważyć interwencję chirurgiczną. Alternatywą może być terapia wysokoenergetyczna specjalną falą akustyczną. Można tez wykonać miejscowe zastrzyki sterydowe, które złagodzą objawy. Ale od kilku lat testuje się też zastrzyki z osocza, które mają zastąpić te z wykorzystaniem sterydów. Podczas zapalenia ścięgna ulgę przyniesie wznoszenie chorej nogi ponad poziom serca. Jełki jednak po pewnym czasie ból powraca to trzeba pomyśleć oz manie dyscypliny sportu o ile jakiś uprawiamy. Nie bez znaczenia jest też właściwy dobór obuwia.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…