Podczas tego badania emitowane jest promieniowanie rentgenowskie, czy jest to bezpieczne dla naszego organizmu?

Badanie to narodziło się już ponad 30 lat temu w Anglii. Wynalazca, który wdrożył tę metodę dostał za swój wynalazek nagrodę Nobla. Możemy otrzymywać promieniowanie rentgenowskie pochodzące z dwóch źródeł. Pierwsze to źródło naturalne, czyli środowisko, kosmos a drugie to technika, czyli przede wszystkim urządzenia medyczne. Dawki z obu tych źródeł są podobne. Szacuje się, że około 40% dawki diagnostycznej dostarcza właśnie tomografia komputerowa. U osób zawodowo narażonych na promieniowanie dawka nie powinna przekraczać 20mSv na rok po uśrednieniu ich w ciągu 5 lat. Dla zwykłego człowieka dawka ta nie powinna przekraczać 1mSv na rok. Dawki promieniowania, jakie są stosowane w diagnostyce nie są duże. Zdjęcie RTG to dawka rzędu 0, 1 Mv. Pierwsze urządzenia tomografii komputerowej miały spore promieniowanie, ale te nowoczesne mają już promieniowanie zbliżone do tego, jakie jest przy zdjęciach RTG. Najczęściej wartość ta zależy od badanego rejonu i jego specyfikacji. Najwięcej promieni wymaga odcinek lędźwiowy kręgosłupa i zdjęcie zęba. Jeśli chodzi o samą szkodliwość tego badania to raczej jest to legenda. Choć od pewnego czasu zwraca się większą uwagę na skutki uboczne tego badania. Zależnie od dawki mogą one ujawnić się nawet dopiero po kilkudziesięciu latach. Z badań wynika, że szczególnie narażone na to promieniowanie są jajniki i jądra. Oraz Płud w ciągu pierwszych 49 dni życia. Tomografia komputerowa zwiększa też ryzyko raka piersi – zostało to udowodnione. Jednak dziś badanie to wykonuje się coraz bardziej nowoczesnymi aparatami, dzięki czemu dawki promieniowania można ograniczyć nawet o połowę. Badania te są wykonywane tylko w poważnych przypadkach. Tomografia 3D różni się od zwykłej tomografii tym, że dzięki komputerowi możliwa jest rekonstrukcja obrazu w dowolnej płaszczyźnie. Dzięki temu można zobaczyć znacznie więcej.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…