Osteoporoza starcza powoduje jakby pewien zanik kości. Kręgi spłaszczają się nieco, a kości długie skracają, przez co wymiary ciała i wzrost zmniejszają się. Chrząstki żeber często wapnieją, przez co klatka piersiowa nieco sztywnieje. Starcze zmiany stawowe są dość różnorodne i nieraz bardzo dokuczliwe. Trudno właściwie twierdzić, że są to zmiany czysto starcze — niewątpliwie składają się na nie w znacznej mierze także zmiany chorobowe powstające przez długoletnie działanie różnych czynników szkodliwych. Chrząstka, jako tkanka w ogóle pozbawiona włośniczek, łatwo ulega tym szkodliwym wpływom, jak również wcześniej się starzeje, co razem wzięte prowadzi do różnego stopnia zmian zwyrodnieniowych. Do tego łatwo dołączają się przewlekłe zmiany zapalne, które bardzo komplikują obraz. Ogólnie biorąc, starcze zmiany zwyrodnieniowe spotyka się najczęściej w kręgosłupie, w stawach biodrowych, kolanowych i krzyżowo-miednicznych. Zmiany o charakterze przeważnie zapalnym występują najczęściej w drobnych stawach rąk i nóg. Odwapnienie kości oraz zmiany stawowe powodują nieraz wybitną bolesność i są bardzo dokuczliwe. W powstawaniu starczych zmian kręgosłupa znaczną rolę odgrywają siły dynamiczne, jak obciążenie, pociąganie, dźwiganie. Dowodem tego jest interesujący fakt, że zmiany te spotyka się tylko u człowieka oraz u zwierząt z postawą wyprostowaną. U ludzi zwykle są one bardziej nasilone po prawej stronie kręgosłupa, a u mańkutów bardziej po lewej. Ogromnie ważne są zmiany w mózgu i ich skutki. Mózg jest narządem niesłychanie wrażliwym na wszelkie szkodliwości, zwłaszcza na brak tlenu. Wymaga też doskonałego ukrwienia. Wszelkie choćby niewielkie zakłócenia w jego czynności odbijają się natychmiast na całym ustroju. Jeśli zakłócenia te dotyczą kory mózgowej, wystąpią przede wszystkim zmiany w psychice oraz w nerwach obwodowych zależnych od naszej woli. Czysto starcze zmiany w mózgu polegają na postępującym zmniejszaniu się liczby jego komórek i osadzaniu się w nich lipofuscyny. Mózg zmniejsza się. Ilość tkanki łącznej — zwanej tu glejową — nieco zwiększa się. Lecz same zmiany starcze nie są najważniejsze. Obliczono, że przy prawidłowym starzeniu się mózg mógłby nam wystarczyć na około 150 lat. Jeżeli wystarcza średnio tylko na połowę tego okresu, przyczyną tego jest nie tylko działanie różnych czynników szkodliwych w ciągu całego życia, ale przede wszystkim miażdżyca tętnic mózgu, która upośledzając ukrwienie mózgu przyśpiesza jego starzenie się.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…