Zwiotczenie i częściowy niedowład mięśni zwieraczy kiszki stolcowej i pęcherza moczowego może prowadzić do trudności w utrzymaniu moczu i stolca i do zanieczyszczania się, zwłaszcza w przypadku biegunki i silniejszego parcia na stolec. Ogromną rolę odgrywają zmiany w naczyniach krwionośnych, zwłaszcza w tętnicach większego i mniejszego kalibru oraz w najdrobniejszych ich rozgałęzieniach, czyli naczyniach włosowatych. Większe tętnice doprowadzają krew do narządów, a drobne tętniczki i naczynia włosowate rozprowadzają krew w obrębie narządów, przeplatając je gęstą siecią. Od stanu tej sieci zależy ukrwienie wszystkich tkanek całego ustroju. Zmiany starcze w drobnych tętnicach polegają na zgrubieniu ich ściany, przez co zwęża się przekrój, czyli światło tętnicy, a główną zmianę starczą włośniczek stanowi zwyrodnienie często z zarośnięciem i zanikiem poszczególnych odcinków. To zwężenie drobnych tętnic i częściowy zanik włośniczek w całym ustroju wybitnie pogarszają ukrwienie tkanek, przyczyniając się w znacznym stopniu do ich szybszego starzenia się. Im gorszy przepływ krwi, tym wcześniejsze i bardziej nasilone zmiany starcze. Im bardziej zaś udaje się wzmóc przepływ krwi przez jakiś narząd, tym skuteczniej zapobiega to jego zestarzeniu się. Gorsze ukrwienie jest przyczyną bladości skóry u starców i tak często występujących zmian troficznych, jak łuszczenie się, wypryski, zaniki, przebarwienia, przewlekłe, latami nie gojące się owrzodzenia itp. Zmiany te występują u starców zwłaszcza na podudziach i stopach, gdyż te części, najbardziej oddalone od serca, najgorzej są zwykle ukrwione. Również tak często występująca,u starych ludzi ziębnięcie rąk i nóg oraz wrażliwość na chłód są spowodowane gorszym ukrwieniem. Żyły na starość ulegają zwiotczeniu i rozszerzeniu, stąd częste występowanie żylaków na nogach i hemoroidów. Na zwyrodnienie i pogorszenie funkcji narządów u starców, zwłaszcza mózgu, serca i nerek, składają się zarówno właściwe procesy starzenia się, jak i znaczne upośledzenie ukrwienia z powodu zmian w drobnych naczyniach i z powodu miażdżycy tętnic doprowadzających krew do tych narządów. Jest to punkt bardzo ważny, który trzeba mocno podkreślić. Bo na zmiany naczyniowe możemy mieć wpływ, i to dość znaczny. Zwyrodnienie i zanik włośniczek zależą w dużym stopniu od wpływów środowiskowych, a miażdżyca nie jest zjawiskiem należącym do fizjologii starości, lecz jest chorobą, której przy odpowiednim postępowaniu moglibyśmy uniknąć. Jakże inaczej wyglądałaby nasza starość, gdybyśmy umieli zadbać o lepsze ukrwienie narządów.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…