Mięśniaki nie są wcale rzadką przypadłością, często występują niewielkie, wielkości ziarnka grochu, ale czasem mogą osiągnąć wielkość dorodnej pomarańczy. Szacuje się, że ma je 20% kobiet po 35 roku życia. Mięśniaki najczęściej tworzą się u kobiet, u których komórki macicy są zbyt wrażliwe na estrogen. Znacznie szybciej rosną, gdy w organizmie kobiety występuje ich podwyższony poziom. Skłonność do nich bywa też dziedziczna. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest większe u kobiet, które nigdy nie rodziły lub mają kłopoty z zajściem w ciążę. Ryzyko podnosi też nadwaga, naukowcy udowodnili ze każde 10kg nadwagi zwiększa ryzyko o 21 procent. Mięśniakom mogą tez sprzyjać zaburzenia przemiany substancji wytwarzanych w układzie nerwowym. Nie bez znaczenia jest też poziom prolaktyny, czyli hormonu, który wzmacnia działanie estrogenów. Mięśniaki u większości kobiet nie wywołują żadnych dolegliwości. U innych, zależnie od miejsca ich występowania w macicy mogą wywoływać za długie miesiączki oraz krwawienia między cyklami. Czasem towarzyszy tez chorym uczucie pełności w dole brzucha i parcie an pęcherz. W niektórych sytuacjach uciskają naczynia krwionośne, dlatego są przyczyną obrzęków nóg. Dlatego też mięśniaki najczęściej wykrywane są przypadkowo przy innych badaniach. Jeśli macica jest powiększona i nie równa to wystarczy przeprowadzić zwykłe badanie.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy. Jeźeli planujesz zakup sprzętu do ćwiczeń, to zobacz naCzytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…