Dni są coraz krótsze, pogoda nie zawsze słoneczna, więc i my czujemy się gorzej. Jesteśmy senni, mamy kiepski nastrój, brak energii i chęci do pokonywania większych celów. Ale to nic złego, jest to normalne zjawisko związane z rytmem pór roku. Okres jesienno zimowy to dla nas jest czas wyciszenia i zwolnienia obrotów. Z resztą to samo dzieje się w całej przyrodzie. Wszystkiemu jest winny brak naturalnego światła. Światło słoneczne jest jak gdyby synchronizatorem rytmów biologicznych naszego ciała. I to właśnie teraz w listopadzie odczuwamy jego brak. Gdy idziemy do racy jest ciemno lub przynajmniej szaro, podobnie, gdy z niej wychodzimy. Do tego spędzamy cały dzień w zamkniętych pomieszczeniach. Nie spędzamy też za dużo czasu na świeżym powietrzu gdyż pogoda nie zachęca nas do wyjścia. W naszym organizmie z powodu mniejszej podaży światła spada poziom serotoniny, dopaminy i jeszcze kilku sinych hormonów. W takiej sytuacji pogarszają się nasze zdolności intelektualne i fizyczne. W tym okresie nie są też pobudzane specjalne ośrodki w mózgu, które powinny wpływać pozytywnie na nasz nastój.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…