W okresie jesiennym atopowe zapalnie skóry daje osobie znać ze zdwojoną siłą. Latem, kiedy jest ciepło objawy choroby ustępuję. Jednak okres jesienny jest czasem bardzo ciężkim. Dzieje się tak z różnych powodów. Po pierwsze zakładamy cieplejsze ubrania, które przylegają do ciała, czyli drażnią je. Przez to mogą się nasilić już istniejące zmiany lub są sprawca tego, że pojawią się nowe. Choroba może się zaostrzyć u pacjentów u których alergenem są roztocza kurzu domowego. W czasie kiedy zaczynamy grzac w pomieszczeniach mieszkalnych, wówczas roztocza zwiększają swoją aktywność. Część chorych na AZS może tez reagować na zmienność jesiennej pogody takie jak silny wiatr, gwałtowne ochłodzenie, śnieg. Na skórze pojawiają się wówczas zaczerwienienia, świąd a czasem nawet zmiany sączące. Dlatego bardzo ważne jest to by odpowiednio dbać o skórę w tym okresie. Używamy wtedy kosmetyków zawierających emolienty, czyli substancje, które mają zdolność odbudowy uszkodzonej bariery lipidowej naskórka. Kiedy w okresie letnim mogliśmy sobie pozwolić na przerwy w używaniu kosmetyków z emolientami, tak teraz wręcz nie wolno nam tego robić. Dlatego, że dobrze nawilżona i natłuszczona skóra łatwiej wytrzyma drażnienie ubraniami, które do niej przylegają szczególnie w okresie jesienno-zimowy. Dlatego warto wybierać ubrania z naturalnych włókien, a w szczególności te które mają bezpośredni kontakt ze skórą tj. np. rajstopy, bielizna. Przyczyną zaostrzenia choroby u niektórych osób może być jesienna dieta bogata w owoce i warzywa.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…