ZdrowieBrak odpowiedniej ilości kobalaminy, czyli witaminy B12 w naszym organizmie objawia się anemią. Witaminę tą musimy dostarczać wraz z dietą gdyż nasz organizm sam nie potrafi jej wytwarzać. Pojawia się zmęczenie gdyż produkowane erytrocyty są powiększone, jest ich mniej i mija mniej hemoglobiny. Z czasem pojawiają się tez problemy ze strony układu nerwowego. Dochodzi do zaburzeń koncentracji, drażliwości czasem też depresji. Niektóre przypadki doprowadzają do zaniku nerwów wzrokowych.

Podstawą leczenia jest uzupełnienie brakującej witaminy. Dlatego najpierw trzeba oznaczyć pozom kobalaminy w surowicy. Gdy badanie pokaże, że jest on obniżony to trzeba skupić się na szukaniu przyczyny. Winna może być dieta lub nadużywanie alkoholu. Lekarz może zlecić przeprowadzenie gastroskopii by wykluczyć zapalenie śluzówki żołądka. Jednak najczęstsza przyczyną jest po prostu zaburzenie wchłaniania tej witaminy. Aby sprawdzić czy tak jest podaje się doustnie odpowiednią ilość witaminy i potem oznacza jej poziom w moczu. Jeśli przyczyną jest zła dieta to musimy zwracać większą uwagę na to, co jemy. Najgorsza jest dieta wegetariańska, alkoholizm, anoreksja. Witamina B12 znajduje się przed e wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, znajdziemy ja ą w wątrobie, białym mięsie, rybach, jajkach. Wegetarianie powinni przyjmować suplement diety z tą witaminą albo jeść wzbogacone tą witaminą płatki śniadaniowe lub produkty sojowe. W okresie rekonwalescencji powinno się tez przyjmować preparaty z żelazem i kwas foliowy. Leczenie należy podjąć jak najszybciej by nie doprowadzić do większych problemów.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…