Rany są to przerwania występujące na powierzchni skóry, dotyczy to także tkanek i narządów. Najczęściej przyczyną są uszkodzenia mechaniczne takie jak upadki czy skaleczenia. Jednak nie zawsze tak jest bo według statystyk w czołówce są też porażenia prądem i ukąszenia owadów. Rany na naszym ciele mogą też powstać w skutek różnych chorób. Cały proces gojenia zaczyna się już na samym początku powstania rany. Pierwsze z pomocą przychodzą płytki krwi które zlepiają się i tworzą czop płytkowy. W tym samym momencie aktywują się enzymy które są odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. Dzięki temu w ranie powstaje skrzep można powiedzieć że jest to rodzaj opatrunku który powstaje w naturalny sposób, ma on na celu zatamowane wycieku krwi. Spełnia on jeszcze jedno zadanie, mianowicie utrudnia dostanie się do wnętrza organizmu drobnoustrojom. Gdy już rana zostanie zatamowana do akcji wkraczają komórki układu odpornościowego. Odpowiadają one w tym przypadku za oczyszczenie rany z intruzów które mogły się dostać do wnętrza w momencie powstania rany oraz oczyszczają ją z obumarłych komórek. Po chwili w ranę zaczynają wrastać nowe naczynia krwionośne, brzegi rany sklepiają się i sklejają. Sytuacja ta ma miejsce gdy nie ma żadnych komplikacji a ich przyczyną może być to że rana nie była czysta.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…