Nerwicę często może być bardzo ciężko zdiagnozować, jej objawy mogę być różne i wcale na pierwszy rzut oka nie świadczą o problemach z psychiką. Mogą to być trudności w chodzeniu, bóle brzucha, kołatanie serca itd. Dlatego lekarze często z początku podejrzewają inne choroby na końcu zorientować się że to właśnie nerwica należy u podstaw dolegliwości. Lekarz dochodzi do takiego wniosku gdy za pomocą badań wykluczy inne możliwości. Wtedy trzeba wykonać badanie psychologiczne by potwierdzić psychogenny charakter dolegliwości. Badania te muszą być przeprowadzone w kierunku lekowym. Zaburzenia tego typu charakteryzują specjalistyczne objawy zwane osiowymi. W ich skład wchodzą zaburzenia lękowe, wegetatywne, bóle głowy, serca duszności, wymioty, problemy z układem trawiennym. Często też występuje brak satysfakcji ze współżycia. Co ciekawe to w tej chorobie mamy doczynienia z błędnym kołem. Polega to na tym że np. jełki ktoś cierpi na bezsseność, to zaczyna bać się nocy i samej niemożności zaśnięcia, a to z kolei powoduje pobudzenie które uniemożliwia sen. Objawy tego typu często występują razem z obawami somatycznymi. U przyczyn tej choroby leżą nieświadome konflikty wewnętrzne, często sam nie potrafi ich rozwiązać. W takim przypadku dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. Może to mieć miejsce w sferze psychicznej jak i somatycznej. Jak już wspomniałem zaburzenia te mogą objawiać się w bardzo różny sposób. Przez to są mylone w pierwszej fazie choroby z innymi przypadłościami. Biorąc pod uwagę złożoność dolegliwości leczenie nerwic jest dość trudne. Terapia może iść w tym przypadku w dwóch kierunkach. Jeden nazywany jest biologicznym i opiera się on na leczeniu farmakologicznym. Pacjent zażywa wtedy leki antydepresyjne, mają one także działanie przeciwlękowe. Pierwsze efekty można zauważyć po czterech tygodniach. W tym samym momencie podawane są leki przeciwlękowe. Jeśli chorobie towarzyszą objawy takie jak silny niepokój to można zastosować roleptyki. Innym kierunkiem jest psychoterapia. Poprzez działanie na obszar psychiki trzeba zidentyfikować i usunąć czynniki zaburzające poprawna pracę organizmu. Prowadzi się sesje psychiatryczne grupowe lub indywidualne. Trzeba wspomnieć że metody te nie wykluczają się nawzajem. Jedną z rodzajów tej choroby jest nerwica natręctw. Chory w czasie normalnego życia czuje przymus wykonywania konkretnych czynności, a te z kolei nie są związane z wykonywanym zadaniem.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…