Nasza wątroba znajduje się w górnej części jamy brzusznej, z prawej strony i po środku. Znajdując się tym samym tuz pod łukiem żebrowym pełni strategiczne funkcje w naszym organizmie. Jest to fabryka chemiczna i laboratorium w jednym. Do tego można dorzucić też fakt, że to jest największy filtr substancji toksycznych w naszym ciele. Zachodzi w niej synteza hormonów, białek, witamin, przeciwciał i czynników układu krzepnięcia. Poprzez wydzielanie żółci do dwunastnicy pełni ona funkcję trawienną, do tego magazynuje glukozę. Jak widać wątroba w naszym organizmie pełni bardzo wiele funkcji. Wątroba nie ma nerwów, czyli nie boli, dlatego wiele chorób może przebiegać skrycie, a najczęściej są one wykrywane przy okazji innego badania. Jeśli tak się nie stanie to dolegliwości zaczynamy odczuwać w zaawansowanym stadium choroby, gdy doi głosu dochodzą objawy niewydolności tego narządu. Wątroba może być przekrwiona, świadczy o tym uczucie pełności, rozpierania i pobolewania w nadbrzuszu, często też pojawia się kwaśne odbijanie. Do stacji tej dochodzi po jedzeniu, gdy żyła wrotną wraca z jelit zwiększona ilość krwi. W takiej sytuacji zwiększa się objętość i rozciągnięciu ulega torebka łącznotkankowa, jest to błona, która dość ciasno otacza wątrobę. Ma ona dużo nerwów w przeciwieństwie do wątroby, dlatego jej rozpieranie może być już odczuwalne, jako ból. Nasza wątroba mimo tego, że nie ma nerwów to jest bardzo wrażliwa na dostarczane wraz z pożywieniem substancje chemiczne oraz na czynniki zakaźne. Uszkodzeni tego narządu zaczyna się od jego stłuszczenia, w takiej sytuacji jej komórki włóknieją doprowadzając z czasem do marskości wątroby. Dlatego należy się wystrzegać tłustych i smażonych potraw, nie jedź później niż o 19. Staraj się nie jeść w ciągu dnia zbyt obfitych posiłków, jedz często za to małe porcje. Ogranicz węglowodany i tłuszcz zwierzęcy, alkohol. Pamiętaj, że wątrobie szkodzą niektóre leki. Na wątrobę bardzo dobrze wpływa sałata, marchew, brokuły i buraki. Aby wspomóc jej regenerację to należy przyjmować środki osłonowe, niezastąpiona jest witamina A i wszystkie z grupy B. Bardzo skuteczną substancją czynną jest asparaginian ornityny, znajdziemy ją w hepatilu. W diagnostyce wątroby wykorzystuje się przede wszystkim specyficzne dla hepatocytów enzymy. Ich podwyższony poziom świadczy o problemach z tym narządem. Jednak czasem mimo choroby ich poziom może być prawidłowy a nawet obniżony. W takiej sytuacji w badaniu wykorzystuje się tak zwany marker GGTP.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…