Leczenie uzależnieńPodstawową metodą leczenia chorych uzależnionych jest psychoterapia oraz wszystkie inne formy wspomagające, m.in. ergoterapia, należąca do grupy metod psychoterapii pośredniej — psychoterapii pracą. Ergoterapia usuwa ujemne skutki wyrządzone długą hospitalizacją, która wyłącza pacjenta z normalnych warunków życiowych. Z bardzo złożonych mechanizmów ergoterapii najważniejsze jest jej oddziaływanie społeczne, ponieważ w rekonstrukcji osobowości alkoholików

zdegradowanych społecznie chodzi głównie o odbudowanie i rozwinięcie ich postawy społecznej, czyli o ich resocjalizację. Obok lekarza, psychologa, instruktora terapii zajęciowej ważną rolę odgrywa pielęgniarka w kierowaniu ergoterapią na oddziale uzależnień alkoholowych. Jej zadaniem jest regulowanie stosunków międzyludzkich między personelem a chorymi oraz między samymi chorymi. Musi ona ostatecznie rozstrzygać konflikty powstające we współżyciu i współdziałaniu na oddziale. Chorzy często szukają okazji do rozmów, zwierzeń, oczekują porad, rozstrzygnięcia swoich problemów. Pielęgniarka nie może pozostawić tych pytań bez odpowiedzi, równocześnie musi pamiętać; że jest „zawodowym przyjacielem" pacjenta, a nie osobistym. Pielęgniarka jest organizatorem codziennego życia oddziału, współpracuje z samorządem pacjentów, razem z nimi dba o urządzenie i wystrój sal chorych, świetlicy i innych pomieszczeń. Ponieważ jest częścią społeczności terapeutycznej, bierze czynny udział we wszystkich zajęciach organizowanych dla chorych. Współpracując na co dzień z chorymi, podkreśla swoje zaangażowanie zawodowe i uczuciowe i wiarę w możliwość zmiany dotychczasowego trybu życia. W czasie odwiedzin pacjentów przez rodziny pielęgniarka nie powinna udzielać ani rad, ani informacji o chorym, natomiast powinna omawiać w miarę możliwości w obecności pacjenta i jego rodziny różne problemy bytowe, sprawy związane z pracą oraz zagadnienia, z którymi zwraca się do niej rodzina. Wypisując pacjenta do domu, należy go serdecznie zapraszać, aby odwiedzał oddział i personel, aby dzielił się swymi uwagami i doświadczeniami w organizowaniu „nowego życia" w środowisku domowym i zakładzie pracy.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…