KręgosłupZdarza się, że silny ból w okolicy lędźwiowej uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Często jedynym sposobem na poprawienie stanu jest operacja, dzięki nim można szybko stanąć na nogi i zacząć normalnie znowu funkcjonować. Aby tak nie było warto dbać przez całe życie o swój kręgosłup. Dyski kręgosłupa nazywamy bardziej fachowo krążkami, oddzielają one od siebie poszczególne kręgi. Wypełnione są z jadra wypełnionego galaretowatą substancją. Są też otoczone pierścieniem włóknistym.

Utrzymuje kręgi w odpowiednich odstępach, ale i amortyzują wstrząsy, rozkładają sile nacisków równomiernie podczas siedzenia czy biegania. Przy przeciążeniu, a ma to miejsce przy braku aktywności fizycznej, wadach postawy itd. Dysk się spłaszcza. Stawy, które sąsiadują między sobą zaczynają się o siebie ocierać. Chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza, powstają na niej rysy i nierówności. Czasem dochodzi do wysunięcia się dysku, czyli przerwania pierścienia włóknistego. Jełki taka wypuklina uciska na rdzeń lub nerwy to pojawia się ból, często z drętwieniem palców u reki lub promieniowaniem do nogi. U większości osób cierpiących na dyskopatię lędźwiowa wystarcza rehabilitacja i leczenie farmakologiczne. W przypadku, gdy ból nie ustępuje to trzeba rozważyć operację. Bezwzględnym wskazaniem do operacji jest uszkodzenie układu nerwowego jego objawy to osłabnięcie mięśni i zanik mięśni nóg, pojawia się tez zaburzenie czucia przy opadaniu stopy. Nowoczesne zabiegi są o wiele mniej inwazyjne niż klasyczne zabiegi wykonywane jeszcze kilak lat temu. Pobyt po takim zabiegu w szpitalu jest krótki i umożliwia szybki powrót do zdrowia. Po takim zabiegu musimy wyjątkowo dbać o kręgosłup, uczęszczać na rehabilitację. Jedną z metod jest termonukleoploastyka.  Jest to metoda przez skórna rozbicia tkanki dysku za pomocą wysokiej temperatury. Zmniejsza się ucisk na korzeń nerwowy. Taki zabieg przeprowadza się u osób młodych z niezaawansowaną dyskopatią.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…