WirusKilka lat temu odkryto, że przyczyną nowotworów mogą by c wirusy, był to prawdziwa przełom. Zacznijmy od wirusów wątroby, czyli WZW C i WZW B, powodują oen przewlekłe zapalenie miąższu wątroby. U jednych dochodzi do marskości a u kilkunastu procent z nich do raka. Pamiętajmy, że wirus ten przedostaje się tylko przez krew, czyli na przykład podczas zabiegów, które naruszają ciągłość tkanek. Jeśli ktoś ma watpiwości czy jest zdrowy to warto zrobić test na przeciwciała anty, HCV.

Podobnie jest z wirusem wywołującym mononukleozę, potrafi on wywołać także raka jamy nosowo gardłowej oraz innych. Ale przebyte mononukleozy zakaźnej nie oznacza od razu, że musimy obawiać się raka. W naszej strefie geograficznej nowotwory te występuję niezmierne rzadko, problem dotyczy głównie Afryki i Azji. Pamiętaj też by szczepić się przeciwko HPPV, czynność ta znacznie zmniejsza ryzyko. Ale wirus ten nazywany wirusem brodawczaka ludzkiego AM ponad sto szczepów. Ale najbardziej niebezpieczne są HPV 16 i 18. To one winne są w 70% rakowi szyjki macicy. Do nowotworu może przyczynić się też wirus zwykłej opryszczki, podejrzewa się ze wirus HSV2 zwiększa ryzyko raka szyjki macicy. Jak zatem chronić się przed wirusami. Szczepionka na wirusa opryszki okazała się nieskuteczna, pozostaje nam tylko szczepionka na WZW B oraz HPV. Ryzyko zmniejszy się też poprzez unikanie kontaktów seksualnych.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…