W artykule tym poruszymy kwestię oddziaływania genu CTFR przy mukowiscydozie. W chorobie tej dochodzi do zmian jakości śluzu który wyściela niektóre narządy. Normalnie śluz ma śliską konsystencję, zapobiega on wysychaniu komórek które pokrywa, natomiast przy tej chorobie staje się on bardzo lepki i gęsty.

Zamiast pokrywać dany narząd cienką warstwą to zatyka je całkowicie utrudniając ich normalne funkcjonowanie. Choroba ta atakuje płuca, trzustkę, wątrobę i inne narządy. Objawem jest na przykład słona skóra dziecka, długo po urodzeniu nie oddaje ono też stolca mimo regularnego karmienia. U chłopców dostrzega się też częstsze niż normalnie występowanie przepuklin pachwinowych. Później dochodzą też częstsze infekcje dróg oddechowych, zatok, oskrzeli, płuc. Wszystkie problemy są wywoływane przez nietypowe bakterie które niezbyt mocno reagują na podawane antybiotyki. Gdy choroba zostanie rozpoznana to lekarz monitoruje jej postęp przez badania płuc, RTG klatki i zatok. Podawane są antybiotyki oraz leki przeciwzapalne. U chorych ważna jest codzienna rehabilitacja oddechowa czyli oklepywanie. Dzięki temu śluz łatwiej się odrywa od ścianek naczyń tym samym łatwiej jest go usunąć z organizmu. Ważne jest też wypracowanie odpowiednich technik oddychania. Mukowiscydoza to choroba dziedziczna wywołana poprzez uszkodzenie genu zwanego CTFR.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…