chandraJeśli zaczynasz opuszczać posiłki, cierpisz na brak apetytu albo masz apetyt wyłącznie na coś słodkiego to mogą to być pierwsze objawy jesiennej chandry. Dlatego w okresie jesiennym zrezygnuj z jakiejkolwiek diety i dostarczaj systematycznie swojemu organizmowi węglowodanów.

Jak się okazuje to właśnie węglowodany powodują wyrzut insuliny, który wspomaga przenikanie do mózgu tryptofanu, z którego produkowany jest „hormon szczęścia”. Mimo iż nie powinnaś unikać węglowodanów to zadbaj by były one o niskim indeksie glikemicznym. Na pogorszenie jesiennej chandry ma wpływ doustna antykoncepcja oraz ciągły, silny stres. Podobny efekt mogą wywierać powszechnie stosowane leki na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, które zawierają statyny. Taka sytuacja może mieć miejsce zwłaszcza, jeśli towarzyszy im dieta o zaburzonych proporcjach kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3. Można się uchronić od jesiennej chandry poprzez wyrównanie witamin z grupy B i kwasu foliowego. Należy również uzupełnić mikroelementy takie jak magnez, selen, chrom, cynk czy żelazo. Ważny jest również wysiłek fizyczny, ponieważ uwalnia od z mózgu endorfiny. Ćwiczenia obniżają również poziom związków, prozapalnych, powiązanych z układem odpornościowym, które mogą nasilać się złe samopoczucie. Podczas wysiłku fizyczne podnosisz również temperaturę ciała, a rozgrzanie ma efekt uspokajający. Pamiętaj, że wyższy poziom serotoniny nie dość, że poprawia nastrój, ale również zmniejsza kłótliwość i agresywność.  

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…