34534534Reumatoidalne zapalenie stawów nazywane jest w skrócie RZS. Jest to choroba, która obecnie najczęściej wywołuje bóle stawów.

Wbrew powszechnej opnii choroba ta nie dotyka osób starszych, w tej grupie przeważa reumatyzm niezapalny spowodowany przez zmiany zwyrodnieniowe. Choroba tytułowa najczęściej spotykana jest u osób w średnim wieku. Czasem zdarza się, że ona wystąpi u dzieci. Zamiany zapalne dotyczą przede wszystkim stawów kończyn górnych a w szczególności nadgarstków.  Najczęściej też ból występuje symetrycznie, choć zdarza się, że najpierw rozpoczyna się w jednym a potem dopiero w drugim ręku. Ból ten jest głównym objawem choroby. Czasem na początku bólowi towarzyszy niewielkie podwyższenie temperatury. Charakterystycznym objawem dla tej choroby jest sztywnienie palców mające miejsce rano. Z czasem pojawiają się guzki, które wyczuwa się pod palcami. Leczenie tej choroby ma na celu złagodzenie objawów i dłuższe utrzymanie pacjenta w jak najlepszym stanie. Zatem używa się przede wszystkim leków, które hamują nadmierną reakcję immunologiczną i działanie przeciwzapalne. Najczęściej używa się leków NLPZ czyli diklofenak i ibuprofen. Ale jeśli leczenie nimi okazuje się zbyt słabe to stosuje się glikokortykosterydy. Leki te nie spowalniają działania choroby jedynie łagodzą objawy.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…