bol walkaBól można zmierzyć za pomocą specjalnych metod. Do tego pomiaru służą rożne skale.

Jedna z podstawowych metod leczenia bólu jest farmakoterapia. Jeśli jest ona odpowiednio przeprowadzona to w większości przypadków przynosi ona pozytywny efekt. Opiera się ona zwykle o najprostsze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W bólu umiarkowanym podaje się słabe opioidy a w silnym silne takie jak morfina czy metadon. Działają one na mózg i układ rdzeniowy. Lekarz dobierając te środki uwzględnia rodzaj i poziom bólu a także ogólny stan zdrowia pacjenta. Czasem trzeba też wykorzystać inne metody takie jak blokada czy neuroliza. Pierwsza z nich polega na wyłączeniu wybranych struktur układu nerwowego. Odbywa się to poprzez wstrzyknięcie w ich okolicę leków znieczulenia miejscowego czasem z dodatkiem steroidów lub opioidów. Druga wspomniana metoda polega na zniszczeniu nerwów, zwojów czy splotów nerwowych przewodzących ból. Odbywa się to poprzez wstrzyknięcie w ich okolice specjalnych substancji chemicznych. Można też zastosować metodę która polega na podgrzaniu nerwów do 85 stopni prądem o częstotliwości fal radiowych, metoda ta nazywana jest termolezja. 

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…