Atopowe zapalenie skóry jest kapryśne, uderza i na pewien czas przycicha by znowu uderzyć z Nienacka. Tak właśnie najczęściej wygląda zapalenie zatok. Zatoki ogrzewają, nawilżają i oczywiście oczyszczają powietrze którym oddychamy. Dzięki temu przechodząc one do płuc nie drażni błony śluzowej. Dlatego zatoki i nos to pierwsza linia obrony przed wirusami, bakteriami oraz alergenami.

Przy każdym naszym wdechu powietrze dociera do zatok a przy wydechu uchodzi z nich. Muszą być drożne kanaliki by wentylacja mogła odbywać się w odpowiedni sposób. Śluz z zatok nie mając ujścia staje się pożywką dla bakterii które tym samym mają doskonałe środowisko do rozwoju. Katar tym samym nasila się coraz bardziej zatyka nos i nasila ból głowy. Przyjmując jako kryterium choroby czas jej trwania wyróżnia się: ostre zapalenie zatok, to takie które pojawia się incydentalnie i trwa około dwóch trzech tygodni, podostre trwające od trzech tygodni do trzech miesięcy oraz przewlekłe trwające ponad trzy miesiące i często wracające. W tym ostatnim przypadku często potrzebny jest zabieg polegający na udrożnieniu zatok. Nieleczone lub niewłaściwe leczone zapalenie może doprowadzić do ostrego zapalenia i przejść w stan przewlekły. Ważne w terapii zatok jest to by wyleczyć je do końca. W leczeniu stosuje się przede wszystkim leki obkurczające naczynia błony śluzowej, mukolityki czyli leki rozrzedzające wydzielinę, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, przeciwhistaminowe i antybiotyki. Przewlekłe zapalenie leczy się natomiast operacyjnie. Odtwarza się przede wszystkim podczas niego naturalnych proporcji w budowie nosa i zatok oraz usunięciu zmian np. polipów, ziarniny zapalnej i torbieli. Aktualnie przeprowadza się je z użyciem endoskopu co jest mało inwazyjne, przeprowadza się balonikowe i płukanie. Przewlekłe zapalenie zatok to nie tyko problemy z oddychaniem bowiem może się ono przyczynić do wielu poważniejszych problemów. Mam tu na myśli powstanie ropni, zapalenia opon mózgowych, obrzęków powiek czy zapaleń tkanek miękkich. Leczenie zatok można wesprzeć poprzez zastosowanie tabletek lub syropów pochodzenia roślinnego. Dzięki nim rozrzedzimy zalegające w zatokach wydzieliny oraz zmniejszymy obrzęk błon śluzowych oraz aktywność przeciwzapalną

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…