Badanie to polega na pobraniu tkanki z piersi, gdy kobieta usłyszy, że musi je przeprowadzić to najczęściej strasznie się boi, a tak naprawdę nie ma, czego. Inne badania akie jak mammografia czy USG nie określą dokładnie, z czym mamy doczynienia, potrafią one ogólnie stwierdzić, że występuje zmiana oraz określić jej rodzaj. Natomiast biopsja określi dokładnie charakter zmian. Dzięki temu będzie możliwe stwierdzenie czy guzek to torbiel, gruczolak czy tez złośliwy rak.

Zależnie od tego gdzie zmiany się znajdują, oraz jaka jest ich wielkość to zabieg może wyglądać różnie. Pierwszym typem jest tak zwana biopsja cienkoigłowa. Jest to metoda najczęściej stosowana oraz lekarz pierwszego kontaktu najczęściej właśnie na nią kieruje, ponieważ może on być wykonany w każdej poradni chorób piersi i pozwala szybko postawić rozpoznanie. Zabieg polega na zassaniu materiału do strzykawki poprzez cienką igłę. Następnie materiał pobrany jest przezywany do badania cytologicznego. Jednak może się zdarzyć, że materiał pobrany w ten sposób może nie wystarczyć do prawidłowej diagnozy. Kolejna metoda to biopsja, gruboigłowa, jest ona polecana przy mikrozwapnieniach oraz gdy punktacja cienkoigłowa zawiodła. Zmiana w piersi jest nakłuwana igłą grubszą nić 1,2 mm. Wkłucie robi się kilka razy, następnie pobrany materiał jest oglądany przez histopatolog. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten nie zostawia blizn, ale możliwy jest mały krwiak w miejscu ukłucia. Kolejny rodzaj to tak zwana biopsja mammotoniczna. Jest to nic innego jak wersja grubo igłowa tylko w nowocześniejszej wersji. Jest ona wykonywana za pomocą specjalnej igły z bocznym otworem o grubości 3mm. Igła ma możliwość obracania się w okuł własnej osi, dzięki temu można pobrać wycinki z każdego miejsca zmiany. W takiej sytuacji przy jednym tylko wkłuciu można pobrać wiele wycinków. Czasem można w ten sposób usunąć całą zmianę, jeśli jest ona stosunkowo niewielka. Badanie w ten sposób daje nam możliwość określenia niemal ze 100% pewnością czy rak jest złośliwy czy też nie. Ostatni typ to biopsja chirurgiczna. Zaczyna się ona od wykonania nacięcia o wielkości 3-4 cm przez otwór ten pobiera się materiał a następnie go zaszywa. Sposób ten jest używany tylko wtedy, gdy wszystkie poprzednie metody zawiodły i nie da się określić charakteru zmiany, jaka ma miejsce w piersi kobiety.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy. SkłraCzytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…