Choroba ta może się rozwijać zarówno kilka miesięcy jak i kilka lat. Zaczyna się od coraz to gorszego widzenia, którego nie pokona z czasem nawet najgrubsze szkło. Może też dochodzić to tak zwanego olśnienia w jasnym świetle dziennym. Do tego jasne kolory wydają się ciemnieje. Z czasem utrudnione widzenie przeszkadza w wykonywaniu najprostszych codziennych czynności. I tu najczęściej lekarz stawia diagnozę katarakta, czyli zaćma.

Chodzi o to, że z czasem dochodzi do mętnienia soczewki oka albo nawet obu równocześnie. Nie pomaga tu ani zdrowy tryb życia ani żadna dieta. Jednak choroba ta nie dotyka przecież każdego. W większości przypadków choroba to wynik starzenia się organizmu, ale czasem może też mieć ona miejsce w formie dziedzicznej. Może ona tez powstać na skutek urazu czy też kontaktu oka z jakimiś groźnymi chemikaliami. Czasem pojawia się ona w wyniku przewlekłych chorób takich jak cukrzyca. Chorobę tą się leczy poprzez usunięcie soczewki i zamontowanie w jej miejscu sztucznej. Zabieg ten jest dość prosty i rzadko, kiedy powoduje jakieś powikłania. Jest on także możliwy do przeprowadzenia u osoby niemal w każdym wieku. Jeśli choroba ta będzie się dłuższy czas utrzymywała to może dojść do zaćmy przejrzałej. W takiej sytuacji operacja jest znacznie groźniejsza i mogą się pojawić jakieś powikłania. Zabieg ten trwa około 0, 5h wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Nowa soczewka jest wyposażona w filtr, który chroni siatkówkę oka przed szkodliwym działanie promieni UV. Osoba po zabiegu może w towarzystwie drugiej osoby wrócić zaraz po zabiegu do domu. Jeśli choroba jest w obydwu oczach to raz operuje się jedno oko a potem drugie. Tylko niewielki procent pacjentów po operacji potrzebuje jeszcze okularów. Ostatnio bardzo modna jest na przykład wymiana zmętniałych soczewek na pseudokomodacyjne. Zastępują one okulary i gwarantują dość wysoką, jakość widzenia. Jest to jednak nie za specjalne rozwiązanie przy widzeniu pośrednim na przykład przy pracy na komputerze. Zabieg usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia ją sztuczną jest refundowany przez NFZ. Jeśli nie mamy wyjścia to możemy udać się do prywatnego gabinetu okulistycznego, tam koszt przeprowadzenia zabiegu na jednym oku wynosi od 2, 5 do 6 tyś zł. Cena ta między innymi zależy od typu soczewki, jaki ma zostać wszczepiony. Jeśli masz jakieś podejrzenia to natychmiast udaj się do okulisty, po co się męczyć skoro chorobę ta skutecznie się leczy.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…