Do znaczącego odkrycia doszedł pewien naukowiec rosyjski ponad sto lat temu. Po wnikliwych obserwacjach zauważył on ze osoby jedzące więcej kwaśnych jogurtów rzadziej chorują. Wiedza ta została wykorzystana przeszło 70 lat potem i na jej podstawie wyprodukowano probiotyki. Są to drobnoustroje, które podane w odpowiedniej formie i ilości wywierają korzystny wpływ na stan naszego organizmu. Są to tylko te organizmy, które mają udowodnione działanie prozdrowotne.

Mogą one znajdować się w pigułkach lub saszetkach lub być dodawane do diety w postaci jogurtów probiotycznych. Nie zależnie od swej formy potrafią one zdziałać naprawdę wiele. Leczenie dla przykładu antybiotykami powoduje, że około 7 procent pacjentów cierpi na biegunki. Oczywiście wynika to z zaburzeń naturalnej flory jelita. Dzięki zastosowaniu probiotyków można uniknąć powikłań. Takie probiotyki można dostać tylko w aptece, inne mogą się okazać za mało skuteczne. Ważne by preparaty tego typu były już przyjmowane od pierwszego dnia przyjmowania antybiotyku. Kapsułkę trzeba połknąć w całości popijając dużą ilością wody. Ale probiotyki mają także działanie, które stymuluje nasz układ odpornościowy. Udowodniono, że zmniejszają liczbę zachorowań na infekcję wirusowe u dzieci i osób starszych. Więc im więcej probiotyków w diecie tym mniej przeziębień. Dzieje się tak, ponieważ kwas obniża pH w przewodzie pokarmowym a tym samym hamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Do tego można dodać jeszcze fakt, że probiotyki pokrywają ścianę jelita tworząc barierę, która utrudnia osiedlanie się tam mikroorganizmów chorobotwórczych. Badania dowiodły także, że podawanie probiotyków kobietom w ostatnim miesiącu ciąży oraz niemowlakom przez pierwsze sześć miesięcy życia obniża ryzyko wystąpienia alergia u dzieci aż o połowę. Tak samo stosowanie tych preparatów przy alergii pomaga ją zwalczyć. Probiotyki potrafią tez leczyć infekcje intymne. Gdy równowaga w pochwie zostaje zaburzona to dochodzi do infekcji. W leczeniu stosuje się specjalne probiotyki, które oprócz standardowych właściwości muszą cechować się umiejętnością osiedlania się na nabłonku pochwy i działać antagonistycznie wobec bakterii chorobotwórczych. Kolejne badania udowodniły, że stosowanie tych preparatów przy zaburzeniach żołądkowych skraca czas trwania biegunek wirusowych oraz bakteryjnych. Poprzez pobudzenie pracy jelita potrafią one pobudzić je i w ten sposób zlikwidować zaparcia. Ułatwiają trawienie i oczyszczają nasz organizm z toksyn. Pomagają też leczyć wrzody żołądka i dwunastnicy.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…