Ludzkość przez setki lat uznawała to zioło za lekarstwo na masę chorób. Medycyna potwierdziła, że w szałwii lekarskiej są olejki eteryczne bardzo cenne dla zdrowia. Dodatkowo znajdziemy tam garbniki, flawonoidy, witaminy, dzięki temu ma ona działanie także przeciwzapalne. Zioło te hamuje rozmnażanie się bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, często nawet tych, które są uodpornione na antybiotyki. Jest też dobrym lekiem zwalczającym grzyby i wirusy. Dlatego szeroko się ją stosuje przy zapaleniach dziąseł, oraz przyzębienia i narządów płodnych. Jest ona także przydatna przy walce z trądzikiem, nieprzyjemnym zapachem z ust, łojotokiem z głowy. W tym ostatnim przypadku wystarczy regularnie stosować płukanki. Naparu z szałwii można tez używać do robienia okładów na ciężko gojące się rany. Pomocna jest też przy wrzodach czy też żylakach. Jeśli cierpisz na nawracające bule głowy lub stany depresyjne to zakup sobie w aptece olejek z szałwii i wcieraj go w głowę. Jest to dobry sposób także na swędzenie miejscowe na przykład po ukąszeniu jakiegoś owada. Szałwie stosuje się nie tylko do leczenia zewnętrznego, można też ją stosować doustnie, szczególnie podczas nieżytów i stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Ma ona działanie ściągające, hamujące krwawienia (drobne) z naczyń włosowatych. Ułatwia ona także trawienie poprzez pobudzanie wydzielania soku żołądkowego.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…