Kobiety potrzebują nieco innych proporcji pierwiastków niż mężczyźni, jeśli dostarcza je z pożywieniem nie będą chorować i zachowają piękny wygląd. Zacznijmy od żelaza, zapobiega anemii, żelazo wchodzi w skład naszej krwi i odpowiada za dostarczanie tlenu do naszych komórek. Bierze ono tez udział w wytwarzaniu enzymów. Sporo żelaza jest tracone wraz z krwią miesiączkową.

Podstawowe sygnały jego niedoboru top zawroty głowy, osłabienie i senność. Trudno też się skoncentrować na czynnościach, które do tej pory wykonywane były bez problemu. Zaleca się aż 14 – 18 mg żelaza dziennie. Kobiety powinny go spożywać jeszcze więcej. Wchłanianie żelaza poprawia witamina C, dlatego na talerzu powinna znaleźć się surówka skropiona sokiem z cytryny. Kolejny jest wapń. Jeśli będzie dostarczany w odpowiednich, ilościach to późnimy się osteoporozę, która często atakuje kobiety. Pierwiastek działa też na układ nerwowy i mięs nowy, odpowiada też za krzepnięcie krwi. Objawy to skurcze mięśni, potem dochodzi do odrętwienia, bólu stawów. Jeśli zlekceważymy te sygnały to nasz organizm będzie pobierał wapń z kości. Dziennie potrzeba nam 1g wapnia, tyle znajduje się w dwóch szklankach mleka i w dwóch grubych plastrach żółtego sera. Wapń powinno się łączyć w potrawach z kwasami tłuszczowymi. Magnez z kolei jest niezbędny do pracy mięśni i układu nerwowego. Poprawia nastrój i łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego. Podstawowe objawy jego braku to kłopoty z zasypianiem i wczesne budzenie się. Często tez pojawiają się skurcze łydek. Potrzebujemy go 300-400 mg, dobrym jego źródłem jest kakao, strączki banany. Cynk potrzebny jest by być piękną, broni nas przed infekcjami, zapobiega demencji i korzystnie wpływa na płodność i cykl miesiączkowy. Objawem jego braku SA krostki i zaskórniki. Osłabiają się włosy i częściej dopadają nas infekcje. Jod z kolei dba o hormony, które regulują prace całego organizmu.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…