dieta ubogo resztkowaJeśli cierpisz na dolegliwości przewodu pokarmowego takie jak zapalenie żołądka, jelit czy też syndrom drażliwego jelita to powinnaś raz na jakiś czas wyeliminować z diety błonnik.

Działa on drażniąco na błonę śluzową żołądka. Jeśli temu towarzyszy biegunka to z organizmu są tracone minerały, białko i płyny. Dlatego dieta powinna być bogata w białko, mieć mało kalorii oraz tłuszczy. Nie powinno się też sięgać po potrawy gorące i bardzo zimne. Należy jeść pięć lub nawet sześć małych posiłków dziennie zamiast trzech dużych, powinno się to odbywać regularnie. Jeśli chodzi o pieczywo w diecie to dopuszcza się tylko jego białą odmianę. Jest ono lekkostrawne, nie obciąża jelit i nie przyśpiesza perystaltyki. Poleca się pszenne bułki i chleb, ale nie prosto z piekarni. Powinno być czerstwe, najlepiej upieczone poprzedniego dnia. Należy też jeść jedno jajko dziennie. Jest ono doskonałym źródłem żelaza, witamin i białka. Staraj się unikać jaj smażonych na rzecz jaj na miękko i omletów, ale na parze. Ogranicz też owoce. Jeśli już sięgasz po owoc to staraj się usuwać z niego skórkę, sporadycznie sięgaj po jabłka, banany, brzoskwinie i morele. Wyeliminuj gruszki, śliwki i figi. Jeśli lubisz ryż to przyrządzaj go tak by był bardzo miękki, raczej nie na sypko. Dobrym dodatkiem do niego będą gotowane warzywa. 

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…