solSól kuchenna to po prostu chlorek sodu, znajduje się on w naszym organizmie i jest potrzebny do funkcjonowania wielu tkanek.

Używany jest w procesach metabolicznych, anoduje się też we krwi. Ten, który znajduje się w płynach ustrojowych podlega wymianie, reszta, czyli jakieś 25% gromadzi się w kościach i skórze. Sód bierze udział wraz z potasem i chlorem udział w utrzymaniu równowagi kwasowo zasadowej. Jego rola polega na zatrzymywaniu wody w organizmie. Dzięki niemy płyny ustrojowe zachowują odpowiednia objętość a na powierzchni błon komórkowych powstaje ciśnienie osmotyczne. Jest to konieczne do przewodzenie impulsów wywołujących pracę mięśni. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje stałej ilości 10dag i do tego nie może być zachwiana równowaga między sodem a potasem. Sód wraz z potem i moczem jest systematycznie wydalany z naszego organizmu. Dorosły człowiek każdego dnia traci od 0, 5 do 1, 5 g. Brak soli nasze ciało uzupełnia z jedzenia, sam jej nie wytwarza, ale ma zdolność regulowania jej poziomu. Jeśli zapotrzebowanie wzrasta to chlorek sodu przestaje być wydalany a gdy jest go za dużo to proces ten przyśpiesza. Jeśli przez dłuższy czas poziom będzie wysoki może dojść do groźnych powikłań.  

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy. na blog.pozyczkabez.plCzytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…