Roślina ta ma sporo cennych właściwości i jest smaczna. Poznaj część z nich a być może się do niej przekonasz. Pierwsze zapiski na temat tej rośliny znajdujemy u Majów ponad cztery tysiące lat temu. Z czasem przypłynęły jego nasiona do europy gdzie z początku był ceniony, jako kwiat estetyczny. Jego cenne właściwości odkryto dość niedawno.

Okazało się, bowiem ze pod względem wartości odżywczych bije on na głowę zboża takie jak pszenica czy żyto. Są także źródłem dobrze przyswajanego białka i aminokwasów. Ze względu na swe właściwości powinien znaleźć się w diecie szczególnie wegetarian i sportowcow. Wytwarzana z niego mąka nie zawiera glutenu, nadaje się doskonale do pieczenia ciast i chleba. Nasiona te sycą a nie tuczą, maja około dwa razy więcej błonnika niż kasza jęczmienna i dziewięć razy więcej od ziemniaków. Dlatego mogą one być dodatkiem do dań drugich. Produkty takie jak płatki z amarantusa doskonale sprawdzą się przy skazie białkowej i celiakii. Ziarna mają sporo skwalenu, zatem powinny o nich pamiętać osoby starsze, substancja ta ma właściwości przeciwutleniające czyli walczy z w2olnymi rodnikami. Jeśli masz problemy z sercem to powinieneś się zainwestować amarantu sową owsianką. Takie śniadanie pomoże tez obniżyć poziom trój glicerydów i cholesterolu.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…